Trimovanie

Na trimovanie je nevyhnutné aby si psík zvykol. Mal by to brať ako pravidelnú súčasť starostlivosti o neho. Prvá úprava touto technikou by mala zažať v 6 mesiacoch. V tomto období bude úprava pomerne jednoduchá, psa nebude nijako stresovať.

Za predpokladu, že sa bude trimovanie pravidelne opakovať, vznikne u psa pravidelný návyk. 

Bežnými plemenami psíkov, ktoré sa trimujú, sú hrubosrstý jazvečík, west highland white terier, borderský teriér, bradáče všetkých farebných a veľkostných variet, írsky seter.

Trimovanie

Trimovanie je špeciálna úprava srsti hrubosrstých plemien psov. Ich srsť totiž nepozná bežný cyklus vypadávania podľa ročných období, ale dorastá a odumiera priebežne po celý rok. Doslovný preklad tohto slova z angličtiny znamená pretrhnúť , obrezať.

Trimovanie sa skladá z vytrhávania odumretej srsti (vrátane korienkov), ktorá sama nevypadá. Správne trimovaným psom nepadá srsť. Vďaka trimovaniu srsť hrubne a stáva sa odolnejšou voči vplyvom okolia. Pokiaľ sa hrubosrsté plemeno ostrihá, čo znamená že nedojte k výmene chlpov, jeho srsť splstnatie a stráca svoju ochrannú funkciu.

Vzhľadom k celkovej štruktúre chlpu je i samovoľné vypadávanie obtiažne a práve trimovaním sa tento nedostatok vykompenzuje. Srsť sa vďaka nemu lepšie regeneruje, pravidelne dorastá, pôsobí zdravo a sviežo.